Türkiye'de organ nakli - 10'dan fazla organ nakli yapılıyor - Fiyatlar, koşullar - VİDEO

Türkiye, Doğu'nun ilk organ nakli yapılan ülkelerinden biri olarak tarihe geçtiği için bizden çok daha fazla deneyime ve imkana sahip.

Türkiye'deki özel ve devlet kliniklerinin yaklaşık %90'ında organ nakli yapan merkezler, Amerika ve Avrupa'da uzmanlaşmış profesör transplantologlar bulunmaktadır.


Medicina.az, Türkiye'deki organ nakli koşullarını sunuyor.

Türkiye'de yapılamayan organ nakli yapılmaktadır. Bunlar pankreas, akciğerler ve kalbi içerir.
Ayrıca her yıl yüzlerce hastaya karaciğer, böbrek ve göz nakli yapılıyor.
Burada organlar çocuklara, yetişkinlere ve hatta yaşlılara başarıyla naklediliyor.
Türkiye ile aramızdaki bir diğer fark da organ naklidir. Bu nedenle canlı bir insandan olmayan bir organ bulmak mümkündür.

Çocuklarda uzmanlaşmış özel nakil cerrahları Türkiye'de eğitilmiştir.

 

Türkiye'de hangi organlar nakledilebilir?

Karaciğer, böbrek, kalp, akciğer (hatta 2 pay), pankreas, ince bağırsak, kemik iliği, kornea, kemik dokusu.
Ayrıca deri, kalp kapağı, sinir ve damar nakli de Türkiye'de yapılabilmektedir. Kemik dokusu ve tendon greftlerine iskelet greftleri denir.

Canlı verici olabilmesi için o kişinin hastayla 4. dereceye kadar akraba olması gerekir.

Böbrek yetmezliği, karaciğer, kalp yetmezliği, akciğer kanseri, iflas, pankreas kanseri, nekroz, siroz, kan kanseri vb. Türkiye'de seçilmiş bir klinikte hastalar en üst düzeyde muayene edilerek ameliyata hazırlanır ve başarıyla ameliyat edilir.

Kimlere nakil yapılabilir?

Kalp, karaciğer, böbrek yetmezliği olanlar, diyaliz hastaları, kan kanseri, kemik iliği sorunu olanlar için. Yaş farkı yoktur. Önemli olan hastanın genel sağlık durumu ve diğer kronik hastalıklarının evresidir.

Şeker hastalarına ve hepatit hastalarına bile organ nakli yapılabilmektedir.

Organ nakli multidisiplinerdir - yani çoğu durumda ameliyatın yapılacağı klinikte 4-5 doktorun bir araya gelip analiz yapmasını ve karar vermesini gerektirir.

Bazen vericinin organının nakil yapılacak kişiyle uyumlu olması gerektiği söylenir. Ama böyle bir etkisi yok. Burada temel kan grubu ve immünolojik yanıt testleri uygun olmalıdır. Uyuşmazlık varsa çapraz taşıma sistemi seçilir.
Türkiye'de bu çok net bir şekilde yerleşmiştir. Yani bu organ, organ bekleyen başka bir çifte sunulmuş, hasta, çiftten o kan grubuna uygun bir organ alınıyor.

Türkiye'de, İran'da ve diğer Müslüman ülkelerde organ nakli, resmi dini kurumlarca caiz, yani uygun görülmüş ve dine aykırı olmadığına dair fetva verilmiştir.

Bir insanın yaşamı boyunca organlarını bağışlaması bile dine aykırı değildir ve sevap sayılır.

Çünkü bir organ hayat kurtarır.

Organ naklinin başarılı olabilmesi için hem vericinin hem de hastanın dikkatle taranması, serotiplemenin yapılması ve ayrıca ameliyatın çok doğru bir şekilde yapılması, ameliyat sonrası dönemde hastanın özel kontrol altında olması ve immunsupresan ilaçlar kullanılmalıdır.

Organlar Türkiye'de sadece gönüllülük esasına göre, bağış yoluyla temin edilmekte ve karşılığında herhangi bir maddi kazanç sağlanmamaktadır. Yabancı bir hastaya organ bağışlayamaz. Burada bağışçılarla özel bir komisyon ilgileniyor.

Bu kişi donör olabilir, organın bir kısmı veya tamamı alındıktan sonra hayatta kalır, vücudun diğer organ sistemleri zarar görmez ve sağlıklı bir yaşam sürmeye devam eder.

Canlı vericiler böbreği, karaciğerin bir kısmını, akciğerin bir kısmını, ince bağırsağın bir kısmını bağışlayabilirler.

Organ nakli dünyanın en zor ameliyatıdır. Organ bulunamadığı için tekrarlama şansı düşüktür. Dolayısıyla bu seçim zaten yapılamaz.

Türkiye şu anda organ nakli için en modern ekipmana, tekniklere, hastanelere, ilaçlara ve sistemlere ve analizlere sahiptir.

Bu klinikler uluslararası kuruluşların üyesidir ve JCI tarafından yüksek düzeyde akredite edilmiştir.
Doğunun her yerinden çok sayıda hasta Türkiye'de ameliyat edilmektedir.

Ve bu ülkede organ nakli İsrail, Avrupa ve Amerika'dan çok daha ucuz. Organına göre fiyatları 5000-50 bin dolar arasında değişmektedir. Bu fiyata her şey, 1 aylık ön hazırlık ve 1 aylık konaklama dahildir.

İstatistiklere ve raporlara göre Türkiye'de tüm organ nakilleri %94 oranında başarılı.
5-6 aylık çocuklar ve 80 yaşındakiler bile ameliyat olabiliyor.

Özellikle karaciğer, pankreas, böbrek, akciğer kanserinin en erken evrelerinde metastaz yapmadan acil organ nakline başlamak mümkündür.

Organ nakli için direkt başvuru için Türkiye'de aylarca sıra bekleyebilirsiniz.

Kısa sürede doğru doktoru bulmak istiyorsanız, donörünüz varsa, Türkiye'de kontrol olmak istiyorsanız, uygun olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız veya bu operasyonlar hakkında en kısa sürede bilgi almak istiyorsanız. ve Türkiye'nin en hesaplı yolu için Bayraktar Sağlık Turizmi firmasının Bakü ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Bayraktar Sağlık Turizmi Şirketi, Azerbaycan vatandaşlarının Türkiye'deki muayene, tedavi ve operasyonlarını gerçekleştirmektedir. Şirketin resmi ofisi şimdi Bakü'de.

×